Informacje

Planowanie nawierzchni wokół domu. Pierwsze kroki.

Zaczynając przygodę z aranżacją otoczenia wokół domu należy pamiętać o właściwym rozplanowaniu podjazdu oraz ścieżek. Ważną kwestią jest uwzględnienie standardów wymiarowych nawierzchni, co pozwoli nam uniknąć późniejszych problemów w użytkowaniu. Częstym błędem jest zapominanie o ścieżkach prowadzących do śmietnika lub drewutni oraz miejsc wypoczynkowych lub rekreacyjnych np. altanki lub piaskownicy.

Przestrzeń przydomowa stanowi naszą wizytówkę, dlatego wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać oraz tworzyć spójną całość. Przy planowaniu nawierzchni pamiętajmy, aby uwzględnić takie szczegóły jak: kolor elewacji budynku lub dodatków, a nawet zaprojektowanej lub już istniejącej zieleni. Spójne zgranie tych elementów pozwoli spełnić wszystkie oczekiwania właściciela posesji.

Należy również pamiętać, że materiał do zabudowy jest zróżnicowany nie tylko pod względem barwy i faktury, ale także wymiaru, co ma istotne znaczenie na etapie planowania. Umiejętne zaprojektowanie oraz dobór materiałów na nawierzchnie utwardzone zagwarantuje nam ich trwałość na wiele lat. W prawidłowym zaplanowaniu tych elementów pomocny może okazać się projekt. Dobry projektant pomoże wybrać materiał, doradzi oraz umiejętnie i pomysłowo zaplanuje i ułoży kompozycję, tak aby uzyskać zadowolenie inwestora.

Konkretne pomysły na ciekawe wykonanie ogrodzenia, podjazdu, ścieżki wokół domu.

Zapraszamy do częstych wizyt na naszej stronie internetowej www.markin.pl oraz na Facebooku. Nieustannie dodajemy zdjęcia z aranżacji przestrzeni wokół domu naszych klientów. Zapraszamy również do naszego punktu sprzedażowego znajdującego się w Kielcach przy ulicy 1 Maja 191. Posiadamy bogaty asortyment kostek brukowych, płyt betonowych oraz ceramicznych, obrzeży, ogrodzeń betonowych i metalowych, a także materiałów do wykonania zabudowy małej architektury. Zachęcamy do zwiedzenia naszych ogródków wystawowych znajdujących się na terenie punktu.

Orientacja w materiałach. Jaki produkt będzie dla mnie najlepszy.

Podczas wyboru odpowiedniej nawierzchni należy uwzględnić kilka istotnych parametrów oraz odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, jakie będzie jej przeznaczenie.

Kostki grubości 4 cm stosowane są na ścieżki. Ich maksymalne obciążenie wynosi do 2 ton. Bruk o grubości 6 cm wytrzymuje do 3,5 tony obciążenia, dlatego stosowany jest na parkingi i podjazdy dla aut osobowych. Natomiast 8 cm kostki wytrzymują nacisk samochodów ciężarowych i są bardziej odporne na odkształcenia. Nie uwzględniając tych parametrów narażamy nawierzchnię na uszkodzenia.

Kostka 4 cm stosowana na ścieżki

Niezwykle istotne są również takie parametry, jak: wytrzymałość, trwałość, odporność na ścieranie oraz nasiąkliwość. Decydują one o wygodzie i bezproblemowym użytkowaniu.

Płyta tarasowa wielkoformatowa

Kolejnymi podziałami jakimi możemy wyróżnić materiał do zabudowy wnętrza ogrodowego są: kolorystyka, struktura oraz wymiar. Ciekawe aranżacje powstają z unikalnych melanżów kolorystycznych, czyli nierównomiernie barwionych materiałów, a także płyt gresowych, wielkoformatowych o rozmiarach 60x60x2cm, 60x120x2cm, 80x80x8cm, 90x90x10cm. Biorąc pod uwagę aspekt strukturalny należy wymienić szlachetnie wykonane kostki o powierzchni płukanej, szczotkowanej, postarzanej, łupanej oraz imitującej naturalny kamień.

Melanż kolorystyczny kostek brukowych

Płyta wielkoformatowa Quarziti 2.0 Libet

Postarzana kostka Qubo Libet

Nowością jest świecący materiał wykonany z żywicy oraz akrylu, kształtem przypominający kostkę brukową. W standardzie kostki te święcą w kolorze ciepłej lub zimnej bieli, natomiast w wersji LED RGB mogą świecić w dowolnym kolorze. Wytrzymałość takich materiałów szacowana jest na 15-16 lat przy codziennej 8 godzinnej pracy. Plusem jest fakt, że oświetlenie to pobiera zdecydowanie mniej prądu niż tradycyjne. Ponadto materiał odporny jest na ścieranie i przede wszystkim szczelny.

Świecąca kostka brukowa LedBruk

Należy wspomnieć również o ekologicznych nawierzchniach betonowych, które mają formę ażurową, ułatwiającą odprowadzanie wody deszczowej. Wolne przestrzenie wypełnia się materiałami łatwo przepuszczającymi wodę np. grysem, piaskiem lub trawą.

Ażurowa kostka brukowa Stream Line Libet

Procedura zamawiania towaru.

Przydatne informacje

Jakość oraz funkcjonalność kostek, krawężników oraz płyt z betonu określają europejskie normy PN-EN 1338, PN-EN 1339, PN-EN 1340, wg receptur opracowywanych laboratoryjnie.

Na palecie z towarem znajduje się etykieta informująca nas o ilości, zastosowaniu oraz podstawowych parametrach materiału.

Przed rozpoczęciem prac brukarskich należy sprawdzić stan materiału.

Przy układaniu nawierzchni z kostek i płyt zalecane jest mieszanie produktów z trzech do pięciu palet. Pozwala to naturalnie rozłożyć różnice w odcieniach koloru na znacznych powierzchniach.

Zbyt ciasno ułożone elementy betonowe mogą ulec uszkodzeniu. Podczas zagęszczania oraz użytkowania mogą odłupać się krawędzie, co wpłynie niekorzystnie na estetykę materiału.

Uszkodzenia takie jak np. pęknięcia materiału mogą powstawać wskutek nieodpowiedniej nośności podłoża lub błędów popełnionych podczas układania.

Producenci materiałów betonowych nie uznają za wadę tzw. wykwitów, które stanowią wg obowiązujących norm naturalny oraz przejściowy proces wytrącania się wodorotlenku wapnia Ca (OH)₂ na powierzchni surowca.

Ogólne warunki sprzedaży

Plik do pobrania